7.2.22

Ooog Roberten gik til..

FilmAkademiet takker for en fantastisk aften i Tivoli Hotel og Kongres Center og ønsker stort tillykke til årets prismodtagere.

Se dem alle sammen her: 

ROBERT PRISMODTAGERE 2022

Årets danske spillefilm 

  • Hvor kragerne vender / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Lisa Jespersen, Manuskript: Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson

Årets dokumentarfilm 

  • Flugt / Final Cut for Real, Producere: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte de La Gournerie, Instr.: Jonas Poher Rasmussen

Årets tv-serie

  • Kastanjemanden / SAM Productions, Hovedforfattere: Dorte W. Høgh, Søren Sveistrup & David Sandreuter, Producere: Morten Kjems Hytten Juhl & Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Mikkel Serup

Årets børne- og ungdomsfilm 

  • Ternet Ninja 2 / A. Film Production, Pop Up Production & Sudoku, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen, Manuskript: Anders Matthesen

Årets instruktør 

  • Lisa Jespersen - Hvor kragerne vender

Årets originale manuskript

  • Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson - Hvor kragerne vender

Årets adapterede manuskript

  • Anders Matthesen - Ternet Ninja 2

Årets fotograf

  • Stroud Rohde Pearce - Kandis for livet

Årets klipper

  • Janus Billeskov Jansen - Flugt

Årets mandlige hovedrolle

  • Simon Bennebjerg - Pagten

Årets kvindelige hovedrolle

  • Birthe Neumann - Pagten

Årets mandlige birolle

  • Jakob Oftebro - Margrete den første

Årets kvindelige birolle

  • Josephine Park - Venuseffekten

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Besir Zeciri - FREDLØS

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Danica Curcic - Kastanjemanden

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • David Dencik - Kastanjemanden

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Iben Dorner - Kastanjemanden

Årets scenograf

  • Søren Schwarzberg - Margrete den første

Årets kostumedesigner

  • Manon Rasmussen - Margrete den første

Årets sminkør

  • Elizabeth Bukkehave - Skyggen i mit øje

Årets sounddesigner

  • Edward Björner & Tormod Ringnes - Flugt

Årets score 

  • Uno Helmersson - Flugt

Årets originale sang

  • 'The Last Call' - Lydmor, Komp.: Jenny Rossander & Christian Schousboe Vium - Venuseffekten

Årets visuelle effekter 

  • Nikolas D’Andrade, Sébastien Caudron & Mikael Windelin - Skyggen i mit øje

Årets korte tv-serie

  • FREDLØS / Strong Productions & Splay One, Hovedforfattere: Babak Vakili & Malthe Jagd Miehe-Renard, Producer: Siri Bøge Dynesen, Konceptuerende instr.: Laurits Flensted-Jensen

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Vilde sind / Super16, Producere: Johannes Rothaus Nørregaard & Laura Valentiner-Bohse, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger & Hannah Elbke

Årets kortfilm: Dokumentar

  • De pårørende / Bullitt Film, Producer: Vibeke Vogel, Instr.: Vibe Mogensen

Årets engelsksprogede film 

  • Nomadland / Instr.: Chloé Zhao, Distr.: The Walt Disney Company Nordic

Årets ikke-engelsksprogede film 

  • De uskyldige / Instr.: Eskil Vogt, Distr.: Camera Film

IB-Prisen

  • Producer Monica Hellström

Læs også

Nyhedsbrev

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få info om FilmAkademiets aktiviteter. Medlemmer modtager automatisk nyhedsbrevet.

Tilmeld dig her (åbner nyt vindue)