13.1.22

Årets Robert-nomineringer

FilmAkademiet ønsker stort tillykke til alle årets nominerede for film- og tv-året 2021!

Robert Prisen afholdes lørdag d. 5. februar.

ROBERT NOMINERINGER 2022


Årets danske spillefilm 

  • Hvor kragerne vender / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Lisa Jespersen, Manuskript: Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson
  • Margrete den første / SF Studios, Producere: Birgitte Skov & Lars Bredo Rahbek, Instr.: Charlotte Sieling, Manuskript: Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling
  • Pagten / SF Studios & MOTOR, Producere: Jesper Morthorst & Karin Trolle, Instr.: Bille August, Manuskript: Christian Torpe
  • Skyggen i mit øje / Miso Film, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal, Manuskript: Ole Bornedal
  • Venuseffekten / MOTOR, Producere: Rikke Sasja Lassen & Lise Orheim Stender, Instr.: Anna Emma Haudal, Manuskript: Anna Emma Haudal

Årets dokumentarfilm 

  • Flugt / Final Cut for Real, Producere: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen, Charlotte de La Gournerie, Instr.: Jonas Poher Rasmussen
  • Kandis for livet / Frau film, Producer: Maria Møller Christoffersen, Instr.: Jesper Dalgaard
  • Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Mads Hedegaard
  • Klub kranium / made in copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Frigge Fri
  • Præsident / Final Cut for Real, Producere: ​​Signe Byrge Sørensen & Joselyn Barnes, Instr.: Camilla Nielsson

Årets tv-serie

  • Den som dræber – Fanget af mørket sæson 2 / Miso Film, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Producere: Jonas Allen, Peter Bose & Caroline Schlüter, Konceptuerende instr.: Jonas Alexander Arnby
  • Efterskolen / Bullitt Film og Tambo Film, Hovedforfatter: Thora Lorentzen, Producer: Rikke Tambo, Konceptuerende instr.: Thora Lorentzen
  • Equinox / Apple Tree Productions, Hovedforfatter: Tea Lindeburg, Producer: Dorthe Riis Lauridsen, Konceptuerende instr.: Søren Balle
  • Kastanjemanden / SAM Productions,  Hovedforfatter: Dorte W. Høgh, Søren Sveistrup & David Sandreuter, Producere: Morten Kjems Hytten Juhl & Stine Meldgaard Madsen, Konceptuerende instr.: Mikkel Serup
  • Sneengle / Happy Ending Film & Yellow Bird, Hovedforfatter: Mette Heeno, Producere: Georgie Mathew, Konceptuerende instr.: Anna Zackrisson

Årets børne- og ungdomsfilm 

  • Buster / Crone Ungfelt Film, Producere: Barbara Crone & Hans Bülow Ungfelt, Instr.: Martin Miehe-Renard, Manuskript: Jesper Nikolaj Christiansen
  • Forsvundet til Halloween / Copenhagen Bombay, Producere: Sarita Christensen & Mette Valbjørn Skøtt, Instr.: Philip Th. Pedersen, Manuskript: Pelle Møller
  • Ternet Ninja 2 / A. Film Production, Pop Up Production & Sudoku, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen, Manuskript: Anders Matthesen

Årets instruktør 

  • Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen - Ternet Ninja 2
  • Anna Emma Haudal - Venuseffekten 
  • Bille August - Pagten 
  • Charlotte Sieling - Margrete den første 
  • Lisa Jespersen - Hvor kragerne vender

Årets originale manuskript

  • Anna Emma Haudal - Venuseffekten
  • Christoffer Boe & Tobias Lindholm - Smagen af sult
  • Jesper Fink, Maya Ilsøe & Charlotte Sieling - Margrete den første
  • Lisa Jespersen & Sara Isabella Jønsson - Hvor kragerne vender
  • Ole Bornedal - Skyggen i mit øje

Årets adapterede manuskript

  • Anders F. August, Thomas Porsager & Martin Zandvliet - Marco effekten
  • Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
  • Christian Torpe - Pagten

Årets fotograf

  • Jacob Sofussen - Den næstsidste
  • Lasse Frank - Skyggen i mit øje
  • Manuel Alberto Claro - Hvor kragerne vender
  • Rasmus Videbæk - Margrete den første
  • Stroud Rohde Pearce - Kandis for livet

Årets klipper

  • Anders Villadsen - Skyggen i mit øje
  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen - Pagten
  • Denniz Göl Bertelsen - Kandis for livet
  • Janus Billeskov Jansen - Flugt
  • Sofie Marie Kristensen - Venuseffekten

Årets mandlige hovedrolle

  • Anders Matthesen - Ternet Ninja 2
  • Joachim Fjelstrup - Den blå orkidé
  • Nikolaj Coster-Waldau - Smagen af sult
  • Simon Bennebjerg - Pagten
  • Søren Malling - Margrete den første

Årets kvindelige hovedrolle

  • Birthe Neumann - Pagten
  • Johanne Milland Pedersen - Venuseffekten
  • Rosalinde Mynster - Hvor kragerne vender
  • Trine Dyrholm - Margrete den første
  • Victoria Carmen Sonne - Miss Osaka

Årets mandlige birolle

  • Adam Ild Rohweder - Hvor kragerne vender
  • Alex Høgh Andersen - Skyggen i mit øje
  • Jakob Oftebro - Margrete den første
  • Jesper Groth - Hvor kragerne vender
  • Lars Mikkelsen - Venuseffekten

Årets kvindelige birolle

  • Anne Sofie Wanstrup - Hvor kragerne vender
  • Asta Kamma August - Pagten
  • Bodil Jørgensen - Hvor kragerne vender
  • Fanny Leander Bornedal - Skyggen i mit øje
  • Josephine Park - Venuseffekten

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Besir Zeciri - FREDLØS
  • Carsten Bjørnlund - Hvide sande
  • Mikkel Boe Følsgaard - Kastanjemanden
  • Simon Bennebjerg - Lover
  • Simon Kvamm - GURU

Årets kvindelig hovedrolle - tv-serie

  • Danica Curcic - Kastanjemanden
  • Emma Sehested Høeg - Skyld II
  • Maria Cordsen - FREDLØS
  • Marie Reuther - Kamikaze
  • Trine Dyrholm - Forhøret sæson 2

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Afshin Firouzi - FREDLØS
  • Anders Matthesen - Kamikaze
  • Besir Zeciri - Fantomforhold
  • David Dencik - Kastanjemanden
  • Esben Dalgaard - Kastanjemanden

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Amalie Lindegård - 33
  • Danica Curcic - Forhøret sæson 2
  • Emma Sehested Høeg - Limboland 2
  • Fanny Leander Bornedal - Forhøret sæson 2
  • Iben Dorner - Kastanjemanden

Årets scenograf

  • Jette Lehmann - Pagten
  • Sabine Hviid - Skyggen i mit øje
  • Sabine Hviid & Helle Lygum Justesen - Venuseffekten
  • Sabine Hviid & Kristina Kovacs - Den næstsidste
  • Søren Schwarzberg - Margrete den første

Årets kostumedesigner

  • Anne-Dorthe Eskildsen - Pagten 
  • Juan Bastias - Hvor kragerne vender
  • Manon Rasmussen - Margrete den første
  • Manon Rasmussen - Skyggen i mit øje
  • Sascha Valbjørn - Venuseffekten

Årets sminkør

  • AnnaCarin Lock - Margrete den første
  • Christina Dahlin & Henrik Steen - Smagen af sult
  • Christina Vestergård Prip - Venuseffekten
  • Dennis Knudsen, Susanne Herredsbjerg Søbye & Morten Jacobsen - Pagten
  • Elizabeth Bukkehave - Skyggen i mit øje

Årets sounddesigner

  • Eddie Simonsen & Morten Green - Smagen af sult
  • Edward Björner & Tormod Ringnes - Flugt
  • Nino Jacobsen - Skyggen i mit øje
  • Oskar Skriver & Bo Asdal - Ternet Ninja 2
  • Rune Palving - Margrete den første

Årets score 

  • Christian Vinten - Ternet Ninja 2
  • Jenny Rossander (Lydmor) - Venuseffekten
  • Mike Sheridan - Hvor kragerne vender
  • Uno Helmersson - Flugt
  • Yasuaki Shimizu, Johan Carøe & Kwamie Liv - Miss Osaka

Årets originale sang

  • 'Bad Boy' - Anders Matthesen. Komp.: KewanLiggerBeatetNormal - Ternet Ninja 2
  • 'Hey Buster' - Joey Moe, Komp.: Kasper Holm Larsen, Mitch Hedin Hansen, Alex Stacy & Ingrid Andress - Buster
  • 'Lullaby for Oluf' - Rebekka Karijord & Jon Ekstrand, Komp.: Jon Ekstrand & Rebekka Karijord - Margrete den første
  • 'The Last Call' - Lydmor, Komp.: Jenny Rossander & Christian Schousboe Vium - Venuseffekten
  • 'Traitors' - SAVEUS, Komp.: Martin Hedegaard / SAVEUS & Frederik Thaae - Marco effekten

Årets visuelle effekter 

  • Birk von Brockdorff & Gustav Pontoppidan - Den blå orkidé
  • Jeppe Bingestam - Smagen af sult
  • Martin Madsen - Marco effekten
  • Nikolas D’Andrade, Sébastien Caudron & Mikael Windelin - Skyggen i mit øje
  • Thomas Dyg - Margrete den første

Årets korte tv-serie

  • 33 / Drive Studios, Hovedforfattere: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag, Producer: Maj-Britt Landin, Konceptuerende instr.: Julie Rudbæk & Jesper Zuschlag
  • Forhøret sæson 2 / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Anna Juul, Producere: Peter Bose & Jonas Allen, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
  • FREDLØS / Strong Productions & Splay One, Hovedforfattere: Babak Vakili & Malthe Jagd Miehe-Renard, Producer: Siri Bøge Dynesen, Konceptuerende instr.: Laurits Flensted-Jensen
  • Kamikaze / Profile Pictures, Hovedforfatter: Johanne Algren, Producer: Ditte Milsted, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk
  • Nisser / Miso Film, Hovedforfatter: Stefan Jaworski, Producer: Elise H. Lund, Konceptuerende instr.: Roni Ezra

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Amourteur / Adomeit Film, Producer: Jeppe Wowk, Instruktør: Sylvia Le Fanu, Manus: Mads Lind Knudsen & Sylvia Le Fanu
  • BUFF COPS / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instruktør og manus: Camilla Kaufmann
  • Det er så yndigt / 18frames, Producer: Miki Schack, Instruktør: Svend Colding, Manus: Pernille Hyllegaard
  • Inherent / Snowglobe, Producer: Anna Dammegaard Søllested, Instruktør og manus: Nicolai G. H. Johansen
  • Vilde sind / Super16, Producere: Johannes Rothaus Nørregaard & Laura Valentiner-Bohse, Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger & Hannah Elbke

Årets kortfilm: Dokumentar

  • De pårørende / Bullitt Film, Producer: Vibeke Vogel, Instr.: Vibe Mogensen
  • Desire / Den Danske Filmskole, Producer: Jenny Mattesen, Instr.: Anna Eline Friis-Rasmussen
  • Forestillinger om min far / Don't Think Twice & New Tales, Producere: Selma Jusufbegović, Instr.: Emil Nørgaard Munk
  • Kraftenlos / Den Danske Filmskole, Producer: Asser Bo Paludan, Instr.: Søren Brydesen
  • Til Gilbert fra mor / Mortensen Riis, Producer: Bo Mortensen, Instr.: Anne-Grethe Bjarup Riis

Årets engelsksprogede film 

  • Dune / Instr.: Denis Villeneuve, Distr.: SF Studios
  • Nomadland / Instr.: Chloé Zhao, Distr.: The Walt Disney Company Nordic
  • Promising Young Woman / Instr.: Emerald Fennell, Distr.: UIP
  • Sound of Metal / Instr.: Darius Marder, Distr.: Camera Film
  • The Father / Instr.: Florian Zeller, Distr.: Angel Films A/S
  • The Power of the Dog / Instr.: Jane Campion, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX

Årets ikke-engelsksprogede film 

  • De uskyldige / Instr.: Eskil Vogt, Distr.: Camera Film
  • Minari / Instr.: Lee Isaac Chung, Distr.: Scanbox Entertainment
  • Quo Vadis, Aida? / Instr.: Jasmila Žbanić, Distr.: Angel Films A/S
  • The Hand of God / Instr.: Paolo Sorrentino, Distr.: Angel Films A/S - subdistributør for NETFLIX
  • Trøffeljægerne fra Piemonte / Instr.: Michael Dweck & Gregory Kershaw, Distr.: Camera Film

Læs også

Nyhedsbrev

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få info om FilmAkademiets aktiviteter. Medlemmer modtager automatisk nyhedsbrevet.

Tilmeld dig her (åbner nyt vindue)